(1875 Connecticut Ave., N.W., Suite 300, Washington DC 20009-5728. $24.00 for 10 numre.)

۱۰ دلیل برای اینکهچرا باید بیشتر شبیه به یک گیاه خوار غذا بخوریم

متن از : بانی لیبمن

تحقیقات نشان می دهند، سالمترین رژیم غذایی آن است که محتوی مقدار زیادی مواد گیاهی (سبزیجات، میوه و حبوبات) و درصد کمی از مواد حیوانی (گوشت، ماهی، گوشت طیور و محصولات لبنی)، بخصوص آنهایی که درصد چربی زیادی دارند، میباشد.

«والتر ویلت» سرپرست بخش تغدیه در دانشگاه سلامت عمومی دانشگاه هاروارد میگوید: "یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات، در کاهش خطر همه عوامل امراض وخیم و مرگ، تاثیر دارد.

برای اکثر مردم، گیاهخواری کلمه ای با مفاهیم مختلفی میباشد. گیاهخوار معمولا به فردی گفته میشود که هرگز گوشت، ماهی و ماکیان را به دلایل اخلاقی، مذهبی یا سلامتی مصرف نمیکند. «ویگن ها» اشخاصی هستند که علاوه بر آن، از خوردن تمام محصولات لبنی و تخم مرغ هم خودداری میکنند. اما دانشمندان بیشتر علاقه دارند به تحقیق در مورد این سوال که "چند دفعه" انسان باید مواد حیوانی مصرف کند – نه اینکه آیا انسان باید غذای حیوانی مصرف کند. و بیشتر تحقیقاتشان به یک نتیجه ختم میشود: انسان باید باید کمتر غذای حیوانی و بیشتر غذای گیاهی، بخصوص میوه و سبزیجات مصرف کند. چرا؟ در اینجا ۱۰ دلیل که بعضی از آنها به سلامتی ربط دارند را ذکر میکنیم.

سرطان

«تیم بایرز»، پرفسور طب پیش درمانی از دانشگاه علوم تندرستی کلورادو در شهر دنور میگوید:"منابع علمی شدیدا به این مسئله اشاره میکنند که میوه ها و سبزیجات، عناصر حفاظتی در مقابل همه نوع سرطانهای دستگاه گوارشی، و سرطانهای مربوط به استعمال دخانیات میباشند". که شامل سرطان ریه، روده، معده، دهان، حنجره، مری و مثانه هستند. و یکی از تحقیقات اخیر نشان داده که «لایکوپن» (یک نوع کروتنوئید موجود در گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی) میتواند از سرطان پروستات جلوگیری کند.

هنوز مشخص نشده چگونه میوه ها و سبزیجات احتمال خطر ابتلا به سرطان را کم میکنند. این امر ممکن است به خاطر مواد فتوشیمیایی آنها، مانند «کارتونوئیدها»، ویتامین E و C، «سلنیم»، «ایندال ها»، «فلاوونوید ها»، «فنل ها» و «لیموننها» باشد.

همچنین مدارکی وجود دارند که ثابت میکنند غلات پر فیبری مانند سبوس گندم، میتوانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. «دیوید جنکینز»، یک متخصص فیبرشناس در دانشگاه تورنتو میگوید: فیبر اثر سودمندی در پیشگیری ابتلا به سرطان روده دارد". و رشته ماکارونی، برنج و سایر غلات میتوانند جانشین غذاهای حیوانی، بخصوص گوشت قرمز، که خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش میدهد، باشند.

«ادوارد جیووانووچی» از دانشگاه پزشکی هاروارد میگوید: مردانی که هفته ای پنج وعده و یا بیشتر، گوشت قرمز را به عنوان غذای اصلی مصرف میکنند،چهار برابر بیشتر از کسانی که کمتر از یک بار در ماه گوشت قرمز میخورند، در معرض خطر ابتلا به سرطان روده میباشند. همچنین در تحقیقات وی بر روی ۵۰۰۰۰ مرد، نشان داده شده، افرادی که مصرف گوشت قرمز زیادی دارند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

این تنها یکی از تحقیات است. «لورانس کوشی» از دانشگاه مینسوتا میگوید:شواهد کاملا محکمی درمورد رابطه گوشت قرمز و احتمال بالاتر ابتلا به سرطان روده و احتمالا سرطان پروستات وجود دارند..

حتی به نظر میرسد مصرف اندکی گوشت قرمز، خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش میدهد. «ویلت» میگوید: "این ممکن است به خاطر مواد سرطان زا که در اثر پختن گوشت بوجود می آیند باشد، یا بخاطر میزان آهن زیاد موجود در گوشت، یا ماده ای دیگر در گوشت".


امراض قلبی

یک رژیم غذایی گیاهی که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد، میتواند خطر امراض قلبی را کاهش دهد. در ۲۰ سال اخیر، متخصصان قلب توصیه بر کاهش مصرف چربی اشباع شده و کلسترول میکنند، ولی گیاهان به گونه دیگری از قلب محافظت مینمایند. که بعضی از آنها به این شکل هستند:

* فیبرهای حل شدنی: «جنکینز» میگوید: ‌"به منظور کاهش ابتلا به امراض قلبی، بیشتر نخود و لوبیا، جو و جو دوسر مصرف کنید"،زیرا به نظر میرسد خاصیت چسبندگی آنها، به کاهش کلسترول خون کمک میکند.

* اسید فولیک: «ویلت» میگوید: "شواهدی که نشان میدهند اسید فولیک خطر امراض قلبی را کاهش میدهد، بسیار قوی هستند".اسید فولیک که یک نوع ویتامین B است، میزان اسید آمینه مضری در خون، به اسم «هموسیستین» را کاهش میدهد. او می افزاید: "میوه ها و سبزیجات منابع غنی ای از اسید فولیک هستند".

* آنتی اکسیدان ها:شواهد روزافزونی نشان میدهند که LDL‌ (کلسترول مضر)، تنها وقتی اکسیده شده باشد (با اکسیژن مخلوط شده باشند)، میتواند به رگها آسیب برساند. به همین دلیل محققین عقیده دارند که آنتی اکسیدانهایی مثل ویتامین E از قلب محافظت میکنند. و بسیاری از فتوشیمی های درون میوه ها و سبزیجات، آنتی اکسیدان هستند.

* راندن چربی های اشباع شده:اگر مقدار زیادی مواد گیاهی مصرف کنید، نتیجتاً جای کمتری برای چربیهای اشباع شده حیوانی باقی میماند، که باعث مسدود شدن رگها شوند.


سکته

ویلت میگوید: "شواهد زیادی وجود دارند که نشان میدهند میوه ها و سبزیجات برای کاهش احتمال سکته بسیار مفید میباشند". برای مثال یک مطالعه که به مدت ۲۰ سال بر روی ۸۳۲ مرد میانسال انجام شد، نشان داده که خطر سکته مردانی که سه بار در روز میوه و سبزیجات مصرف میکردند، ۲۲ درصد کمتر بوده. باز هم کسی مطمئن نیست که آیا این به خاطر پتاسیم، منیزیم، فیبر یا عناصر دیگر میوه ها و سبزیجات هستند که باعث پیشگیری در مسدود شدن رگهای مغز میشوند.


ديورتيکولوز روده اى و یبوست

غلات پر فیبر ـ بخصوص سبوس گندم - میتوانند از یبوست جلوگیری کنند. این در کشوری مثل آمریکا که سالیانه ملیونها دلار صرف داروهای ضد یبوست میشود، امری بدیهی نیست.

«ديورتيکولوز روده» هم پدیده ای رایج است. تقربیا ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال مبتلا به آن هستند، هرچند که ممکن است اکثر آنها علایم این بیماری را نبینند. و افراد دیگر دچار خونریزی، یبوست، اسهال، نفخ، درد یا ديورتيکولیتز (زمانیکه کیسه های جداره روده متورم میشوند) هستند.

«ویلت» میگوید: در تحقیقات ما ثابت شده، فیبر موجود در سبوس و میوه ها و سبزیجات مواد محافظی هستند.مردانی که روزانه حداقل فیبر را مصرف میکنند (روزانه ۱۳ گرم یا کمتر)، تقریباً ۲ برابر مردانی که در روز حداکثر فیبر (روزانه حداقل ۳۲ گرم) را مصرف میکنند، دچار «ديورتيکولوز روده» ‌میشوند.


امراض دیگر:

یک رژیم غذایی که سرشار از سبزیجات باشد، باعث پیشگیری از بیماریهای دیگری هم میشود:

* دژنرسانس ماکولا (پوسيدگی سلولهای ناحيه مرکز بينايی):یک نوع کارتنوئید به اسم «لوتین» که معمولاً در سبزیجات پر برگ پیدا میشود، به پیشگیری معیوب شدن شبکیه چشم که موجب کوری در افراد مسن میشود، کمک میکند. «جوهانا سدان» از دانشگاه پزشکی هاروارد میگوید: "در تحقیقات ما، احتمال ابتلا افراد به «دژنرسانس ماکولا»، در اشخاصی که هفته ای ۲ تا ۴ دفعه اسفناج یا برگ کلم را مصرف کرده بودند، در مقایسه با کسانی که کمتر از ماهی یک دفعه این مواد را خورده بودند، به نصف رسیده بود".

* نقص لوله عصبی:
قرصهای اسید فولیک، میتوانند احتمال بروز «اسپینا بیفیدا» (بسته نشدن لوله عصبی) و نقصهای دیگر لوله عصبی را کاهش دهند. اسید فولیک درون غذاها هم (غالبا در میوه ها و سبزیجات) میتواند این احتمال را کاهش دهد.

* مرض قند: "ما به این نتیجه رسیدیم که خطر شروع مرض قند در بزرگسالان، در کسانی که غلات با سبوس مصرف میکنند، کمتر است".«ویلت» ادامه میدهد.


غذای سالمتر

برخی از کشنده ترین بیماریهایی که از طریق غذا وارد بدن میشوند، توسط غذاهای حیوانی هستند. «دیوید سوردلا» از مرکز کنترل بیماریها در آتلانتا میگوید:‌"گوشت چرخ کرده به احتمال خیلی زیاد منشاء بیماری «اشیریشیا کولی» E.Coli 0157:H7 است. طیور، ناقل باکتری های «سالمونلا» و «کمپی لابکتر» هستند، و مصرف خام صدفهای دریایی منجر به عفونتهایی شده،که توسط باکتری «ویبریو والنیفیکوس» ایجاد شده اند".

هر غذای خامی - که شامل سبزیجات و میوه جات هم میشوند – میتواند ناقل باکتری های مضری باشد.«سوردلا» میگوید: "برای مثال شیوع اخیر «سالمونلا»، به طالبی، گوجه فرنگی و جوانه یونجه ربط داده شده،ولی مقصر اصلی در بیماریهای که توسط غذا منتقل میشوند، گوشت، غذاهای دریایی و گوشت طیور میباشند".


محیط زیست

«جنکینز» میگوید: "عادات غذایی مااثر بسیار چشمگیری بر روی سیاره ما دارد".«الن دورین»، رئیس سازمان محیط زیست شمال-غرب سیاتل میگوید: "اگر خوردن حیوانات در ابعاد کمتری بود،به محیط زیست ضرری نمیرسید.

صنعت گوشت امروزی، استفاده و گاهی سوء استفاده بسیاری از غلات، آب، انرژی و چراگاهها را در بردارد".او مثالهای زیر را می آورد:

* آلودگی آب:‌فضولات و پس مانده های دامداری ها، مرغداری ها و بقیه مراکز نگهداری حیوانات، میتواند منابع آب را آلوده کنند.

* آلودگی هوا:۳۰ ملیون گاز متان (گازی که باعث افزایش گرمای سیاره میشود)، ناشی از فضولات در تالابها یا تپه های فاضلابی هستند.

* فرسایش خاک:نزدیک به ۴۰ درصد محصول غلات دنیا – و بیش از ۷۰ درصد محصول غلات آمریکا – به دامها خورانده میشود. برای هر یک پوند (نیم کیلو) گوشت دام یا طیور، تخم مرغ و شیری که ما تولید میکنیم، مزارع کشاورزی حدود ۵ پوند (دو و نیم کیلو) از خاک خوبشان را از دست میدهند.

* کمبود آب :تقریباً نیمی از غلات و یونجه برای خوراک گاوها، در مزارع آبیاری شده به عمل می آیند. برای تهیه یک پوند (نیم کیلو) گوشت گاو احتیاج به ۳۹۰ گالن (تقریبا ۱۴۷۶ لیتر) آب میباشد.

* مصرف انرژی:انرژی مصرفی برای تولید و حمل و نقل دام ها، تقریباً ۱۰ برابر سبزیجات است.

* چریدن بی رویه:حدود ۱۰ درصد زمینهای بایر غرب آمریکا توسط دامداری ها تبدیل به بیابان شده اند. در حالیکه مقداری از آن زمینها میتوانستند برای مصارف خیلی بهتری استفاده شوند.«دارنینگ» میگوید: "به همین دلیل، من از گیاهخواری پشتیبانی نمیکنم، بلکه با استدلال پیشنهاد میکنم کهمردم مصرف گوشتشان را کمتر کنند".


هزینه

البته شما میتوانید هشت دلار در ازای نیم کیلو سالاد یا یک غذای فوق العاده گیاهی بدهید. ولی بطور کلی از کلم گرفته تا سیب زمینی شیرین، همه سبزیجات ارزان تر هستند. وقتی در رستوران ها غذا میخورید، قیمت پایین غذاهای گیاهی چشمگیر است. در رستورانهای چینی، هندی و بیشتر رستورانهای دیگر، غذاهای گیاهی معمولا از غذاهای گوشتی، مرغی و غذاهای دریایی ارزان تر هستند.


رفاه حیوانات

خیلی ناراحت کننده است که در مورد این موضوع فکر کنیم، ولی آن حیواناتی که ما آنها را میخوریم، قبل از آنکه کشته شوند، اغلب در شرایط بسیار غیر انسانی نگهداری و حمل و نقل میشوند.


طعم غذا

دلیل شماره یک برای انتخاب رژیمی پر از سبزیجات این است که غذاهای گیاهی خوشمزه هستند. در آمریکا پنج سبزیجاتی که بیشتر از همه استفاده میشوند عبارتند از: سیب زمینی سرخ شده، گوجه فرنگی (که اغلب بصورت سس یا کچاپ استفاده میشود)، پیاز، کاهو، و انواع مختلف سیب زمینی.

ولی اگر قرار باشد که آمریکایی ها و بیشتر رستورانهای مورد علاقه آنها، مصرف گوشت، طیور و غذاهای دریایی را کم کنند، نمیدانند که آنها را با چه چیزی جایگزین کنند. باید به رستورانهای ملل مختلف رفت تا بتوان غذاهای گیاهی جالبی را پیدا کرد. این که رستورانهای ملل مختلف میدانند چگونه غذاهای گیاهی خوشمزه درست کنند، اتفاقی و تصادفی نیست. ویلت میگوید:‌ "خوشبختانه، تجارب زیادی در رابطه با تهیه غذاهای گیاهی موجود است، زیرا تقریبا اکثر غذاهای محلی در سراسر دنیا گیاهی هستند".

از طرفی دیگر رستورانهای ایتالیایی و مکزیکی و دیگر ملل آنچنان روش آمریکایی ها را کپی میکنند، که عمدتا گوشت و پنیر را جانشین سبزیجات در غذاهایشان کرده اند. و این مایه تاسف است. در غذاهای کشورهای آسیایی و مناطق مدیترانه ای، پختن میوه و سبزیجات یک نوع هنر محسوب میشود. برای مثال ایتالیایی ها مقدار زیادی پنیر و گوشت روی پیتزاهایشان نمیریزند. اخیرا من در یک رستوران سنتی، یک پیتزای نازک بدون پنیر با ریحان تازه، گوجه و سیر سفارش دادم، واقعا عالی بود.


Copyright 1996 CSPI.
Reprinted/Adapted from
Nutrition Action Healthletter