(1875 Connecticut Ave., N.W., Suite 300, Washington DC 20009-5728. $24.00 for 10 issues.)

Десять приводів, аби харчуватися більш вегетаріанським чином

Teкст: Бонні Лібман (oригінал англійською мовою)

Назбиралося багато доказів, що найкращі для здоров’я такі дієти, які містять багато рослинних продуктів (овочі, фрукти та квасолю), та небагато продуктів тваринного походження (м’яса, риби, свійської птиці та молочних виробів), а особливо жирних.

„Дієта, яка містить багато овочів і фруктів, це важливий чинник, що зменшує ризик захворювання на усі головні хвороби, які можуть стати причиною смерті ”, каже Вальтер Віллет, шеф Департаменту харчування в Гарвардській Школі Публічного Здоров’я.

Для багатьох вегетаріанство це велике слово. Як правило, його відносять до людей, що ніколи не їдять м’яса, риби та свійської птиці з етичних, релігійних або цілющих причин. Вегани, крім того, уникають також молочних продуктів та яєць. Але науковців сьогодні дуже цікавить, наскільки часто – а не чи взагалі – люди їдять продукти рослинного походження. І з багатьох досліджень виникає той самий висновок: люди повинні їсти менше їжі тваринного походження, а більше рослинної, особливо овочів і фруктів. Чому? Oсь 10 причин – декотрі з них відносяться до здоров’я, iнші ні.

1. Рак

,,Наукові дослідження дуже виразно показують, що овочі і фрукти мають властивості, які захищають від усіх видів раку шлунково-кишкового тракту та раку, причиною якого є паління” каже Тім Баєрз, професор профілактичної медицини в Університеті в Центрі Науки Здоров’я в Колорадо в Денвер. Це відноситься до рака легенів, товстої кишки, шлунку, ротової порожнини, гортані, стравоходу і пухиря. А найновіші дослідження відкрили, що лікопен, каротиноід в томатах і в томатному соусі може захистити від раку простати.

Невідомо докладно, яким чином овочі і фрукти можуть зменшувати риск захворювання на рак. Може, це вплив фітохімікатів, таких як каротиноіди, вітамін C i E, селен, індол, флаваноіди, феноли і лімонени.

Існують також докази, що багате на клітковину зерно, на приклад пшеничні висівки, може зменшувати ризик ракових захворювань. „Клітковина захищає від раку товстої кишки”, каже Давід Дженкінс, експерт по клітковині в Університеті в Торонто. А макарони, рис та інші зерна можуть замінити їжу тваринного походження – зокрема червоне м’ясо, яке може збільшувати ризик захворювання на декотрі види раку.

„Для людей, головним продуктом харчування яких є червоне м’ясо, які їдять його п’ять разів на тиждень або частіше, ризик захворювання на рак товстої кишки у чотири рази більший ніж серед тих, що їдять м’ясо рідше ніж раз на місяць”, стверджує Едвард Джіованнуччі з Гарвардської медичної школи (Harvard Medical School). З його досліджень, проведених на 50 000 чоловіків, які працюють у службі охорони здоров’я, виникає також, що у людей, які їдять багато м’яса, імовірність захворювання на рак простати у два рази більша.

Це тільки один тип досліджень. Якщо врахувати також і інші, каже Лоренс Куші з Університету в Міннесоті, „існують дуже переконливі докази, что споживання червоного м’яса впливає на збільшення ризика захворювання на рак товстої кишки, а можливо, і рак простати.”

Але навіть нежирне червоне м’ясо, здається, збільшує ризик захворювання на рак товстої кишки. „Причиною цього можуть бути канцерогенні чинники, які виникають під час готування м’яса, або високий вміст заліза, a може ще щось інше в м’ясі”, розважає пан Віллетт.


2.Хвороби серця

Рослинна дієта, яка містить багато овочів і фруктів, може зменшити ризик серцевих захворювань. Вже 20 років експерти підкреслюють вагу обмеження споживання насичених жирів та холестерину, але рослини можуть захищати серце ще й іншим чином. Це, зокрема:

* Розчинна клітковина: „Аби зменшити ризик захворювання на серце, ви можете їсти більше квасолі, зеленого горошку, вівса та ячміню” –каже Дженкінс, оскільки їх „ліпка” розчинна клітковина, як здається, допомагає зменшити вміст холестерину в крові.

* Фолієва кислота: „Існують міцні докази, що фолієва кислота зменшує ризик захворювання на серце”- каже Віллет. Фолієва кислота, вітамін B зменшують рівень шкідливих амінокислот в крові, які називають гомоцистеіном. „A фрукти і овочі – це головне джерело фолієвої кислоти”- додає він.

* Антиоксиданти: зростаюча кількість доказів свідчить, що LDL („поганий”) холестерин ушкоджує артерії тільки тоді, коли він окисляється (поєднується с киснем). То власне тому вчені вважають, що антиоксиданти, такі як вітамін E, можуть захищати серце. A більшість фітохімікатів в овочах і фруктах - це власне антиоксиданти.

* „Випирання” насичених жирів: якщо ти їси багато рослинної їжі, то просто залишається менше місця для насичених тваринних жирів, які ушкоджують артерії.


3. Інсульт

,,Iснує багато доказів, які свідчать, що овочі і фрукти мають корисний вплив на зменшення ризика інсульту'' – каже Віллетт. Наприклад, дослідження, які велися на протязі 20 років на групі 832 чоловіків в середньому віці, показали, що ризик інсульту був на 22 проценти менший у тих, хто 3 рази на день їв овочі і фрукти. Так насправді, ніхто не може впевнено сказати, що захищає артерії головного мозку від закупорювання – калій, магній, клітковина чи інші інгредієнти овочів чи фруктів.


4. Дивертикул товстої кишки та запор

Багаті клітковиною зерна, а особливо пшеничні висівки, можуть допомагати у профілактиці запорів. Це не дурничка у такій країні, як Сполучені Штати, де щорік люди тратять мільйони на проносні засоби.

Дивертикуліт товстої кишки – це поширена хвороба. Страждають на неї приблизно 30 - 40 процентів людей після п’ятдесяти, хоча більшість з них немає симптомів. Інші мають кровотечі, запори, поноси, розпирання живота, біль або запалення дивертикул (це буває при запальних станах дивертикул, які виникають на стінках товстої кишки)

„З наших досліджень виразно видно, що клітковина, як з висівок, так з овочів чи фруктів, має профілактичну дію” каже Віллетт. У людей, які їли найменше клітковини (13 грамів або менше), імовірність дивертикуліту товстої кишки майже у два рази більша, ніж у людей, що їли найбільше клітковини (принаймні 32 грами щодень).


5. Інші хвороби

 

Дієти, які містять багато рослинних продуктів, можуть захищати від інших хворобs:

* Виродження жовтої плямки: каротеноїд, який називають лютеїном – який можна знайти в основному в зелених листкових овочах – може допомогти у профілактиці виродження сітчатки, яка є причиною сліпоти у старшому віці. „В наших дослідженнях у людей, які їли шпинат або капусту два або чотири рази на тиждень, за оцінкою ризик виродження жовтої плямки було на половину меншим ніж у людей, які їли їх рідше, ніж один раз на місяць”- каже Джоанна Седдон з Гарвардської медичної школи.

* Ушкодження хребтового каналу:
додатки фолієвої кислоти можуть зменшити ризик розщеплення хребта та інших ушкоджень хребтового каналу у новонароджених дітей. Фолієва кислота, яку містить їжа (в основному овочі і фрукти) теж може зменшувати ризик.

* Діабет: „Ми відкрили, що ризик захворювання на цукровий діабет у дорослих менший серед тих, хто їв багато зернових продуктів” каже Віллетт.

 

6. Безпечне харчування

 

Декотрі з найбільш смертельних хвороб входять в тіло разом з продуктами тваринного походження.„Мелена яловичина – це найчастіше джерело бактерії E. Coli 0157:H7. Свійська птиця містить Salmonellę i Campylobacter, a споживання сирих моллюсків викликає інфекцію Vibrio vulnificus” , каже Давід Свердлов з Центра по контролю за захворюваннями в Атланті..

Кожна сира їжа, в тому числі овочі і фрукти, може мати в собі шкідливі бактерії. „Наприклад, останні спалахи епідемії сальмонелльозу були викликані споживанням фруктів канталупа (гатунок дині), томатів і паростків люцерни”, каже Свердлов. Але м’ясо, морепродукти та молочні продукти – це найбільш імовірні винуватці хвороб, що переносяться через харчові продукти.

 

7.Середовище

 

„Наші звичаї у харчуванні мають величезний вплив на планету'', - каже Дженкінс.,,З’їдання тварин не шкодило би середовищу, якби воно відбувалося у значно меншому масштабі”пояснює Алан Дурнінг, директор Northwest Environment Watch з Сіетл.

“Сучасне виробництво м’яса спричиняється до інтенсивного споживання – а часто і до зловживання – зерна, води, енергії і пасовиськ” каже Дурнінг. Він наводить такі приклади:

* Забруднення води: відходи і сточні води з корівників, механізованих птахоферм та інших такого типу об’єктів можуть забруднювати водосховища.

* Забруднення повітря:тридцять мільйонів тон метану – газу, який спричиняється до глобального отеплення – походить з відходів, які накопичуються у сховищах з відходами або призмах компосту

* Ерозія грунту: приблизно 40 відсотків світового – a понад 70 відсотків в США – виробництва зерна призначається для живлення свійських тварин. На кожний фунт (приблизно 0.468кг) м’яса, молочних виробів, яєць і молока, які ми виробляємо, ми втрачаємо приблизно п’ять фунтів верхнього шару грунту.

* Вичерпування водяних ресурсів: приблизно половина зерна і сіна, яким годують худобу, росте на зрошуваних полях. На вироблення фунта яловичини треба приблизно 390 галонів (1 галон = приблизно 4,5літра) води.

* Витрата енергії: на виробництво і транспортування живого інвентаря треба майже у десять разів більше енергії, ніж на виробництво овочів.

* Призначення занадно великої кількості землі на пасовиська:приблизно 10 відсотків теренів у західних штатах США перетворилося у пустелю з вини живого інвентаря. Aле частину цієї землі не можна було використати з іншою метою.„Це не для вегетаріанства, але для блага людей я виповідаюся за зменшенням споживання тваринних продуктів”, утримує Дурнінг.

 

8. Витрати

 

Звичайно, ви можете витратити 7,99 доларів США на фунт mesclun (салат з молодих овочів) або на іншу вишукану їжу. Але від кабачків до солодкої картоплі, більшість рослин – це досконалий бізнес. I ніжчу ціну рослинної їжи легше помітити, коли ви харчується поза домівкою. В меню китайських, індійських і більшості інших ресторанів, вегетаріанські страви, яка правило, коштують менше, ніж м’ясні страви, морепродукти і свійська птиця.

 

9.Благо тварин

 

Неприємно про це думати, але тварини, яких ми їмо, перед забоєм часто вирощуються і перевозяться у нелюдських умовах.

 

10. Смак

Першою причиною, задля якої ми повинні застосовувати багату у рослини дієту, це те, що овочеві страви дуже смачні. Овочі, які американці їдять, найчастіше, це томати (переважно у формі соусу або кетчупу), цибуля, римський салат (салат ромен) і картопля, наприклад у формі картоплі фрі.

Aле коли би більшість американців зменшила споживання м’яса, свійської птиці та морепродуктів, то ні вони самі, ні більшість з їх улюблених ресторанів не знали би, чим їх замінити. Треба піти в етнічні ресторани, аби скоштувати цікавих страв, скомпонованих з овочів. Не випадково власне в ресторанах з національною їжею знають, як зробити, аби вегетаріанські страви були смачні. „На щастя, у всьому світі існує багата традиція приготування вегетаріанських страв, оскільки майже в усіх культурах спосіб живлення базує на рослинах” каже Віллетт.

Однак багато індійських, мексиканських і інших етнічних ресторанів так американізувалося, що овочі в них замінили м’ясом і сиром. Дуже шкода. В азіатській і середземноморській кухні приготування овочів і фруктів це форма мистецтва. Наприклад, італійці не кладуть багато м’яса і сиру на піццу. В традиційному ресторані я недавно отримав піццу на тоненькому шарі тіста без сира – тільки свіжий базилік, томати і часник. Це було абсолютно чудове.


Copyright 1996 CSPI.
Передруковано і адаптовано
з Nutrition Action Healthletter